Červeno-biele kontajnery využíva už 10% Slovákov (Tlačová správa)
9. 9. 2020
Spotreba elektroniky každý rok narastá a s ňou narastá aj množstvo elektroodpadu. Priemerný Slovák vyprodukuje ročne viac ako 7,5 kg odpadu z elektrozariadení z čoho vyplýva, že celkový objem elektroodpadu sa pohybuje v desiatkach miliónov kilogramov každý rok. Určitá časť sa recykláciou materiálovo zhodnotí, avšak stále veľká časť končí na skládke.
Unikátny projekt, ktorého cieľom je zvýšiť mieru správneho nakladania s elektroodpadom, spustila pred viac ako troma rokmi organizácia zodpovednosti výrobcov ASEKOL SK. Cieľom ambiciózneho projektu červeno-bielych kontajnerov, ktorých po slovenských mestách a obciach nájdeme už viac ako 200, je zabrániť vhadzovaniu elektroodpadu do komunálneho odpadu, čím sa zníži miera znečisťovania prostredia a zvýši podiel vytriedenej zložky v jednotlivých samosprávach.
Pomôcť by tomu malo priblíženie zbernej siete ku spotrebiteľom. Ronald Blaho, konateľ spoločnosti vidí v projekte veľkú budúcnosť. „Je dôležité, aby si spoločnosť osvojila, že elektrozariadenia po tom čo doslúžia, nepatria do komunálu, kde sú hrozbou“ tvrdí, a dodáva, že neustálym rozširovaním zbernej siete chcú zvyšovať povedomie o triedení a naučiť ľudí recyklovať aj elektroodpad. „Naša skúsenosť hovorí, že ľudia si túto možnosť obľúbili a pochvaľujú si ju“ hovorí Blaho a dokazujú to aj čísla. Spoločnosť prostredníctvom kontajnerov vyzbierala v roku 2019 až 48 000 kg elektroodpadu a batérií.
Je nespochybniteľné, že recykláciou elektrozariadení sa šetria cenné prírodné zdroje, chráni životné prostredie, ale aj zdravie ľudí. Sieť kontajnerov považuje Blaho aj za efektívny nástroj v boji so skládkovaním elektroodpadov, aktuálnym problémom na globálnej úrovni. Podľa OSN sa zrecykluje iba 20% celosvetovo vyprodukovaného elektroodpadu. Na Slovenku je to podľa štatistík Eurostatu približne 50%. Zásluhu na výsledkoch má aj spoločnosť ASEKOL SK, ktorá uľahčila zber elektroodpadu prostredníctvom červeno-bielych kontajnerov už desatine Slovákov.