Nariadenie o obaloch a odpadoch z obalov bolo zverejnené vo vestníku EU
5. 2. 2025
Po intenzívnom legislatívnom procese, v rámci ktorého Rada EU schválila nové pravidlá na zníženie odpadu a podporu opätovného používania obalov v EÚ, bolo Nariadenie o obaloch a odpadoch z obalov dňa 22. januára 2025 v Úradnom vestníku EÚ zverejnené a celý legislatívny proces tým ukončený. Nariadenie nadobúda platnosť dvadsať dní od zverejnenia.
Nové pravidlá významne prispejú k zníženiu tvorbu odpadu z obalov prostredníctvom záväzných cieľov pre opätovné použitie, obmedzeniu používania niektorých druhov jednorazových obalov a stanovia požiadavky na minimalizáciu obalov zo strany hospodárskych subjektov. Nariadenie pokrýva celý životný cyklus obalov.
Medzi hlavné opatrenia a požiadavky nariadenia, ktoré je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch EU patria:
- Recyklovateľnosť obalov – obaly uvádzané na trh budú musieť byť minimálne zo 70 % recyklovateľné. Recyklovateľnosť bude stanovená triedami recyklovateľnosti – A (95 % a viac), B (80 % a viac), C (70 % a viac).
- Zákaz používania niektorých formátov jednorazových plastových obalov – zákaz sa týka napr. predbaleného ovocia a zelenina s hmotnosťou menej ako 1,5 kg, jedla a nápojov podávaných a konzumovaných v hoteloch, baroch a reštauráciách (jednotlivé porcie omáčok, dochucovadiel, smotany do kávy a cukru ) ale aj malých jednorazových kozmetických a toaletných produktov v ubytovacích zariadeniach (napríklad fľaštičky so šampónom alebo telovým mliekom).
- Ciele opätovného použitia –väčšina druhov bežne používaných prepravných obalov, ktoré sú používané na prepravu v rámci členského štátu, by mali byť 100 % opakovane použiteľné.
V prípade spotrebiteľských obalov pre alkoholické aj nealkoholické nápoje bude potrebné mať aspoň 10 % takýchto výrobkov v opakovane použiteľných obaloch.
- Opätovné plnenie – koncoví distribútori s predajnou plochou viac ako 400 m2 by mali vyčleniť 10 % tejto plochy na miesta opätovného plnenia tak pre potravinové ako aj pre nepotravinové výrobky. Jedlá a nápoje, ktoré sa nebudú konzumovať na mieste predaja, bude možné zobrať do vlastnej nádoby, prípadne do opakovane použiteľného obalu.
- Minimalizácia obalov – obmedzenie tzv. prázdneho priestoru maximálne na 50 % pri prepravných obaloch, pri spotrebiteľských na možné minimum. Do prázdneho priestoru sa započítava aj priestor vyplnený výplňovým materiálom.
- Označovanie – harmonizované označovanie obalov o materiálovom zložení naprieč celou EÚ, ktoré bude v súlade s označením zberných nádob na odpad.
- Zníženie celkového vzniku odpadu z obalov na obyvateľa v porovnaní s rokom 2018 – ciele predchádzania vzniku odpadu na obyvateľa budú musieť byť oddelené od odpadu z komerčných a priemyselných obalov.
Aj keď sa miera recyklácie v EÚ za posledné roky zvýšila, množstvo odpadu z obalov rastie rýchlejšie ako množstvo recyklovaného odpadu. V roku 2022 EÚ vyprodukovala takmer 186,5 kg odpadu z obalov na osobu, z toho 36 kg tvorili plastové obaly. To znamená, že každý deň vyprodukujeme pol kilogramu odpadu z obalov na osobu v EÚ.
Toto nariadenie by malo prispieť k predchádzaniu vzniku odpadov z obalov, k zníženiu tvorby odpadu, väčšej obehovosti a celkovo k zelenšej budúcnosti.